Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Dla kogoś, kto dotychczas z fizjoterapią nie miał nic wspólnego, pierwsza wizyta może rodzić wiele pytań i wątpliwości. Żeby jak najbardziej ułatwić ten proces sporządziłem listę, która pomoże Ci się przygotować!

Konsultacja z Piotrem Skibą fizjoterapeutą
więcej
1. Wybierz dogodny dla siebie termin wizyty u fizjoterapeuty.
Po zabiegu należy odpocząć, aby efekt terapii był lepszy. Wybierz dzień wolny lub umów się po skończonej pracy.
więcej
2. Spisz informacje dotyczące Twoich dolegliwości.
Zabieg zawsze poprzedza badanie podmiotowe, czyli wywiad. Podczas niego fizjoterapeuta zapyta Cię o choroby współistniejące, przebyte w przeszłości kontuzje, urazy i operacje, styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy (siedząca czy fizyczna). Zastanów się również, kiedy dolegliwości się zaczęły, co je zaostrza, a co sprawia, że ból ustępuje. Na tym etapie bardzo ważne jest udzielenie szczerych i możliwie jak najszerszych odpowiedzi. Aby nie pominąć żadnych istotnych faktów, możesz wypisać sobie wcześniej wszystko na kartce i zabrać ją ze sobą na wizytę.
więcej
3. Zabierz ze sobą posiadaną dokumentację medyczną.
Dodatkowym źródłem informacji są badania dodatkowe z przeszłości takie jak RTG, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Pomogą one rozwiać ewentualne wątpliwości fizjoterapeuty.
więcej
4. Nie przejadaj się.
Jeśli to możliwe, zjedz posiłek godzinę lub dwie przed wizytą. Fizjoterapię często poprzedza badanie palpacyjne brzucha, a to może być nieprzyjemne po obfitym posiłku. Ćwiczenia oddechowe również lepiej wykonywać z pustym żołądkiem.
więcej
5. Załóż lub weź ze sobą wygodne ubranie.
Przed zabiegiem fizjoterapeuta poprosi Cię o wykonanie określonych ruchów i wykona kilka testów diagnostycznych, aby postawić diagnozę. Ważne, aby podczas tego procesu czuć się komfortowo.
więcej
6. Przyjdź parę minut wcześniej.
Przyjdź 5 lub 10 minut wcześniej, aby bez pośpiechu zdjąć kurtkę, pozbierać myśli i wyciszyć się w poczekalni. Może być tak, że fizjoterapeuta będzie już wolny i tym samym poświęci Ci więcej czasu.
więcej
7. Pytaj.
Jeśli coś wydaje się niejasne, masz wątpliwości – pytaj! Na koniec wizyty fizjoterapeuta odpowie Ci na wszelkie pytania, a także przekaże zalecenia co do dalszego postępowania.
więcej
8. A co po wizycie?
Pamiętaj, aby wysłuchać informacji od terapeuty o odczuciach, które mogą pojawić się dzień lub tego samego dnia po terapii. Ciało bardzo indywidualnie reaguje na wszelkie ingerencje. Dlatego po wizycie postaraj się nie przemęczać i nie narażać okolicy poddanej zabiegom na ochłodzenie.