Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Dla kogoś, kto dotychczas z fizjoterapią nie miał nic wspólnego, pierwsza wizyta może rodzić wiele pytań i wątpliwości. Żeby jak najbardziej ułatwić ten proces sporządziłem listę, która pomoże Ci się przygotować!

expand_more
1. Wybierz dogodny termin!
Po zabiegu powinieneś dać sobie odpocząć, aby efekt terapii był lepszy. Dlatego wybierz dzień wolny lub umów się po skończonej pracy.
expand_more
2. Przyjdź parę minut wcześniej!
Przyjdź 5 lub 10 minut wcześniej, aby bez pośpiechu zdjąć kurtkę, pozbierać myśli i wyciszyć się w poczekalni. Może być tak, że fizjoterapeuta będzie już wolny, i tym samym poświęci Ci więcej czasu.
expand_more
3. Przygotuj informacje na temat tego, co Ci dolega!
Zabieg zawsze poprzedza badanie podmiotowe, czyli wywiad. Podczas niego fizjoterapeuta zapyta Cię o choroby współistniejące, przebyte w przeszłości kontuzje, urazy i operacje, styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy (siedząca czy fizyczna). Zastanów się również, kiedy dolegliwości się zaczęły, co je zaostrza, a co sprawia, że ból ustępuje. Na tym etapie bardzo ważne jest udzielenie szczerych i możliwie jak najszerszych odpowiedzi. Aby nie pominąć żadnych istotnych faktów, możesz wypisać sobie wcześniej wszystko na kartce i zabrać ją ze sobą na wizytę.
expand_more
4. Weź ze sobą dokumentacje medyczną z przeszłości!
Dodatkowym źródłem informacji są badania dodatkowe z przeszłości takie jak RTG, USG, Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i inne. Pomogą rozwiać ewentualne wątpliwości fizjoterapeuty.
expand_more
5. Załóż lub weź ze sobą wygodne ubranie!
Przed zabiegiem fizjoterapeuta poprosi Cię z pewnością o wykonanie określonych ruchów i wykona kolka testów diagnostycznych, aby postawić diagnozę. Ważne, abyś podczas tego procesu czuł się komfortowo.
expand_more
6. Nie przejadaj się!
Jeśli to możliwe, zjedz posiłek godzinę lub dwie przed wizytą. Podczas zabiegu często leżymy na brzuchu. Zabieg często poprzedza badanie palpacyjne brzucha, a to może być nie przyjemne po obfitym posiłku. Ćwiczenia oddechowe również lepiej wykonywać z pustym brzuchem.
expand_more
7. Pytaj!
Jeśli coś wydaje się niejasne, masz wątpliwości – pytaj! Na koniec wizyty fizjoterapeuta odpowie Ci na wszelkie pytania, a także przekaże zalecenia, których stosowanie ma zapobiec nawrotowi dolegliwości.
expand_more
8. A co po wizycie?
Pamiętaj, aby wysłuchać terapeutę o możliwych odczuciach, które mogą pojawić się dzień lub tego samego dnia po terapii. Ciało bardzo indywidualnie reaguje na wszelkie ingerencje. Dlatego po wizycie postaraj się nie przemęczać i nie narażać okolicy poddanej zabiegiem na ochłodzenie.